O nas

O Stowarzyszeniu

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera – Williego  zostało zarejestrowane 27 lipca 1995 r. w Gdańsku, posiada osobowość prawną i działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar całego kraju, a jego siedzibą miasto Gdańsk. Jesteśmy członkiem Międzynarodowej organizacji IPWSO.

A teraz kilka słów o tym, jak to się zaczęło. Dwie matki, Ala i Elżbieta, mieszkające w różnych miastach, borykające się z tą samą chorobą u swego dziecka, poszukiwały osób, rodzin z tym samym problemem. Poszukiwania te zakończyły się sukcesem. Odnalazły siebie, uzyskały informacje od Belgijskiego Stowarzyszenia PWS o organizowanej w maju 1991 r. w Holandii I Międzynarodowej Konferencji PWS. Chęć uzyskania odpowiedniej wiedzy na temat jednostki chorobowej, przyczyniły się do tego iż Alicja i Elżbieta były niezrzeszonymi uczestnikami konferencji w Holandii. Konferencja była bodźcem do dalszego działania. Postanowiły pomóc innym, którzy znaleźli się w sytuacji, w jakiej były do niedawna.

Pomocną dłonią służył Zakład Genetyki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, który zorganizował spotkanie polskich rodzin z PWS z Panią Joan Phillips Martinson – w obecnym czasie przewodniczącą IPWSO. Chcąc sprostać wymaganiom rozwojowym naszych dzieci, my ich rodzice postanowiliśmy założyć stowarzyszenie.

Pierwsze walne zebranie Polskiego Stowarzyszenia PWS odbyło się 2.12.1995 r. w IMiD w Warszawie. Konsultantem medycznym Stowarzyszenia jest dr n.med. Ewa Obersztyn z Zakładu Genetyki IMiD.

Co robimy w ramach Stowarzyszenia

Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego jest członkiem Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN.

Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN powstało na początku 2005 r. i grupuje stowarzyszenia od lat zabiegające o zapewnienie opieki i leczenia dla osób chorych na choroby rzadkie. Forum pragnie doprowadzić do zorganizowania w Polsce właściwego i efektywnego systemu zapewniającego terapię i opiekę dla pacjentów dotkniętych ciężkimi, przewlekłymi rzadkimi schorzeniami.

Reprezentant ORPHAN jest członkiem Zespołu do spraw Chorób Rzadkich powołanego Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 lipca 2008 r. Zatem reprezentuje również interesy osób chorych na PWS.

Rada Unii Europejskiej zobowiązała Polskę do przyjęcia i wdrożenia Narodowego Programu dla Chorób Rzadkich do końca 2013 roku. Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich (NPCR) ma systemowo rozwiązywać problemy zdrowotne i socjalne pacjentów z chorobami rzadkimi. 

Masz w rodzinie osobÄ™
z zespołem Pradera-Williego?

Skontaktuj się z nami aby otrzymać informację lub pomoc!